RSS
 

czeskie wspominki

29 maj

Piszę póki pamiętam – do Czechów czuję niezmiennie sympatie od lat i lubię tam jeździć. Tam jest po prostu inaczej, przy czym owo „inaczej” jest takie bardzo sympatyczne.

pierwsze wrażenie – jest świetnie! słuchamy czeskiego radia, usmiechamy się szeroko – coprawda zabłądziliśmy w Hradec Kralove i jedziemy przez Pardubice, ale trasa jest bardzo malowniczai napawamy sie widokami.

jazda
pierwsze, na co zwróciłem uwagę to „porządność”- przejechałem całe Czechy nie widząc ani jednego fotoradaru i ani jednego patrolu policji – a wszyscy w miejscowościach zwalniali karnie do 50 km/h a poza nimi jechali 90 km/h utrzymując odległość ok 50m. No ale momentami Polaka trafia szlag, póki się nie przyzwyczai i nie dopasuje. Tu niemal nikt nie wyprzedza! I jeszcze piesi. Tu pieszy nie może stać na pasach. Jak pieszy stoi i chce przejść to się należy niezwłocznie zatrzymać nawet, jeśli jest się jedynym samochodem na ulicy -taki tu obyczaj zauważyłem – pewnie wynikajacy z lokalnego prawa drogowego.

pokuta
nachwaliłem się po drodze czeskiej policji (że jej nie ma) a w nocy mi się czeska policja przyśniła – że mnie zatrzymała do kontroli, a miejsce na którym stanąłem było bardzo pochyłe… w dole znajdowały się jakieś garaże – samochód się zsunął kiedy załatwiałem formalności i roztrzaskał – miałem do tej wyśnionej policji wielkie pretensje, że kazali mi tam stanąć. Obudziłem się zlany potem. Sen był w pewnym sensie proroczy.Rano ciotka nawigacja poprowadziła mnie drogą, w którą podobno można wjeżdżać tylko za pozwoleniem. Tylko w nią wjechałem zaraz – po 20 metrach zatrzymała mnie czeska policja.Okazali sie bardzo zasadniczy. Przez niemal godzinę sprawdzali dokumenty, po czym dali wybór: „pokuta” 500 koron ( prawie 90 zł) gotowką lub 2000 koron kredytowana. Zapłaciłem gotówka, zły na czeska policję jak nie wiem co. Bo jak widza zagubionego cudzoziemca, który źle wjechał – mogliby upomnieć, zawrócić, pokazać drogę – a oni od razu „pokutę”. Niesmak pozostał mi do końca wyprawy i już nie chwalę czeskiej policji.

Brno
ale za to piękne Brno złagodziło emocje. Podróże to dają, że można poznać, zobaczyć to co jest inne. Rozczuliła mnie pacyfa na kamienicy w centrum miasta, wszędzie obecne dzieła sztuki – pomniki, grafiki, instalacje. I ludzie , którzy są tacy rozchmurzeni. I fontanny – oni mają chyba jakieś upodobanie do fontann, gdyż jest ich zadziwiająco dużo. Schodziliśmy sobie niespiesznie całe stare miasto chłonąc klimat.

Mecz
W sobotę wieczorem oczywiście koniecznie chcieliśmy zobaczyć jak Lewandowski daje do pieca Bayernowi (ha ha…) Poszukiwania baru, w którym pokazywaliby ten mecz trochę trwały – ale w końcu znaleźliśmy taki bardzo klimatyczny , w którym siedział -oprócz barmana – jeden brzuchaty Czech mniej więcej w moim wieku. I tak we czwórkę obejrzeliśmy porażkę Borusii, bardzo się przy tym emocjonując. Nasi Czesi kibicowali razem z nami – co widać było po wyrażanych emocjach. Po meczu bardzo nam współczuli, dając do zrozumienia, że cenią sobie  Lewandowskiego. Pożegnaliśmy sie ciepło i serdecznie.

Piwo
Czeskie piwo jest lżejsze od polskiego. I nieco inne w smaku – większość z wyrazistą goryczką (bardzo lubię). Jako wytrawny piwosz nie byłbym sobą, gdybym nie popróbował kilku marek. Tak więc prym wiodło lokalne Starobrno, które wpisuję na listę moich ulubionych marek. A w barze przy meczu, lane – jak to mówią „z kija” miało smak wręcz idealny.

Hotel
Mieliśmy bardzo egzotyczny – wszystko było schludne, czyste – ale jakby urwane z wczesnych lat 70-tych ubieglego wieku. Miało to swój urok.DO tego w całym hotelowym wiezowcu mam wrażenie, że nie było nikogo poza nami. Gdyby ktoś szukał mety w Brnie za całkiem przyzwoite pieniądze (ok 35 zł/os w pokoju dwuosobowym) służę informacją.

Katedra
W niedzielę poszliśmy do katedry na mszę. I tu też było wszystko inne. Nie wiem jak to określić – ale po sposobie sprawowania liturgii przez duchownych i uczestniczenia wiernych postawę określiłbym jako „skupione zaangażowanie”. U nas jest dużo takiej tradycji przez małe  ”t”, rutyny, przyzwyczajenia. Tam tego nie widziałem. Wiernych jest tu dużo mniej – większość ławek pustych, za to wielu z nich w rożny sposób się angażuje – to widać. Do tego rasowy organista, kantor i śpiewanie z kancjonałów. Podobało mi się. Poza tym cieszę się, gdy w obcych krajach spotykam katedry pełniące swoją właściwą funkcję.

Słówka
Jak to zwykle – nas polaków śmieszą. Dostaliśmy ataku śmiechu widząc najnowszą książke niejakiej Rovlingovej, a raklama piwa , które jest „skuteczne” i wpływa na „skuteczne życie” rozbawia nas do łez. Swoja drogą: co autor miał na myśli? „Pokuta” od policjantów była śmiszna i straszna a znany sprzed lat parek w rohliku jeszcze jest ale widać, że coraz bardziej zmienia się  w hotdoga.

Radio

Oj, ale gusty muzyczne mają Czesi specyficzne. Znaleźliśmy radio Country, gdzie pisneczki były ckliwe i sentymentalne – dało się tego słuchać i w zasadzie po wielu próbach i błędach słuchaliśmy wyłącznie tego kanału. I usłyszałem Jaromira w duecie z jakąś młodą dziewuszką. Nie znałem wcześniej, a ładne  - niech więc zaśpiewają na koniec notki:

tyle. Dalszy ciąg nastapi – bo wszystko wskazuje, że w tym roku jeszcze co najmniej jedna triathlonowa wyprawa do czech nas czeka.

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. Q-uma

    29 maja 2013 o 15:08

    Ja się tylko odniosę do katedry i mszy i potwierdzam, że jakoś u Czechów i Słowaków inaczej. Kiedy byliśmy w podpraskim kościele, to uderzyło mnie zaangażowanie wręcz radosne, czego nie doświadczam w naszym parafialnym obrządku- w najlepszym razie patos i śmiertelna powaga …

     
 

  • RSS
  • Facebook
  • Vimeo